سطح هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) در عسل و سایر محصولات غذایی: تأثیرات آن

سطح هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) در عسل و سایر محصولات غذایی: تأثیرات آن

دسترسی آزاد
منتشر شده: 04 آوریل 2018
سطح 5-هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) در عسل و سایر محصولات غذایی: تأثیرات روی زنبورها و سلامت انسان
مطلب از مقاله : امی ماهفوزا شاپلا ،خانم سلیمان ،نادیا علم ،خانم ابراهیم خلیل وهوآ گان را ببینی
دسترسی

چکیده
یک ترکیب آلی معروف به 5-هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) هنگام گرم شدن از طریق واکنش میلارد از کاهش قندهای موجود در عسل و غذاهای مختلف فرآوری شده در محیط های اسیدی ایجاد می شود. علاوه بر فرآوری ، شرایط ذخیره سازی بر تشکیل HMF تأثیر می گذارد و HMF به شاخص مناسبی برای کیفیت عسل تبدیل شده است. HMF به راحتی از طریق دستگاه گوارش از مواد غذایی جذب می شود و پس از متابولیسم به مشتقات مختلف ، از طریق ادرار دفع می شود. علاوه بر تأثیرات مخرب (جهش زا ، ژنوتوکسیک ، ارگانوتوکسیک و بازدارنده آنزیم) ، HMF که به یک ترکیب غیر قابل دفع و ژنوتوکسیک به نام 5-سولفوکسی متیل فورفورال تبدیل می شود ، با تهیه آنتی اکسیدان ، ضد حساسیت ، ضد اثرات التهابی ، ضد هیپوکسیک ، ضد ماسک و ضد فشار خون بالا. از این رو، HMF یک آلاینده نو ساز است که توجه دانشمندان را به خود جلب می کند. این بررسی اطلاعات به روز شده در مورد تشکیل HMF ، روش های تشخیص ، استراتژی های کاهش و اثرات HMF بر زنبورهای عسل و سلامت انسان را جمع آوری می کنند.
ن را جمع آوری می کند.

مقدمه
عسل یک محصول طبیعی شیرین است که توسط زنبورهای عسل تولید می شود ( Apis mellifera ) ، که شهد گلها را قبل از تبدیل آن به غذایی مغذی جمع می کند. عسل عمدتاً از آب (15-20٪) و دو قند (دكستروز و لوولوز) تشكیل می شود ، با وجود مقادیر كم حداقل 22 قند پیچیده دیگر (80-85٪ ، وزنی / وزنی) [ 41 ، 179 ] . همچنین گزارش شده است که عسل حاوی مخلوطی پیچیده از ترکیبات ازته ، لاکتون ، پروتئین ها ، مهار کننده آنتی بیوتیک ، آنزیم ها ، آنتی اکسیدان های فنل ، ترکیبات معطر ، اسیدهای آمینه و آلی ، اسید گلوکونیک ، اسیدهای فنلی ، فلاونوئیدها ، مواد معدنی ، ویتامین ها ، 5- است. هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) و سایر مواد شیمیایی شیمیایی [ 20 ، 56 ، 181 ، 183] ترکیب عسل بسته به منابع گل ، جغرافیایی و حشره شناسی متفاوت است [ 13 ، 56 ]. علاوه بر این ، ویژگی های خارجی مانند عوامل فصلی و محیطی ، فرآوری عسل و زمان و شرایط نگهداری اثرات اساسی بر ترکیبات عسل دارند [ 58 ، 76 ، 104 ].

عسل هم از نظر تغذیه ای و هم دارویی در نظر گرفته می شود ، اگرچه وجود برخی از مواد تشکیل دهنده خاص ، به عنوان مثال ، فلزات سنگین (حتی به مقدار کمی) ، برخی آلکالوئیدها و HMF و مشتقات آن ممکن است در مسمومیت عسل نقش داشته باشد [ 77 ، 152 ]. HMF یک آلدهید حلقوی است که در اثر تخریب قند از طریق واکنش میلارد (یک واکنش قهوه ای رنگی غیر آنزیمی) در طی فرآوری مواد غذایی یا ذخیره طولانی مدت عسل تولید می شود [ 102 ]. وجود قندهای ساده (گلوکز و فروکتوز) و بسیاری از اسیدها و همچنین مواد معدنی در عسل می تواند تولید این ماده را بیشتر تقویت کند [ 92] غلظت HMF به طور گسترده ای به عنوان یک پارامتر تأثیرگذار بر شادابی عسل شناخته شده است زیرا به طور معمول وجود ندارد (یا فقط در مقادیر بسیار کمی در عسل های تازه وجود دارد) ، در حالی که غلظت آن در طی فرآوری و / یا به دلیل پیری افزایش می یابد. مطالعات قبلی گزارش کرده اند که عسل ذخیره شده در دمای پایین و / یا در شرایط تازه دارای غلظت کم یا کم HMF است ، در حالی که کهنه و / یا عسل ذخیره شده در دمای نسبتاً بالاتر یا متوسط ​​دارای غلظت بالای HMF است. علاوه بر شرایط نگهداری ، استفاده از ظروف فلزی و منابع گل عسل از عوامل مهم تأثیرگذار بر سطح HMF هستند (جدول 1 ). از این رو ، غلظت بالاتر HMF نشان دهنده شرایط ضعیف ذخیره سازی و / یا گرم شدن بیش از حد عسل است [ 48 ، 81] بنابراین ، کمیسیون Codex Alimentarius Standard حداکثر حد HMF را در عسل 40 میلی گرم بر کیلوگرم تعیین کرده است (با حداکثر 80 میلی گرم در کیلوگرم برای عسل هایی که از مناطق گرمسیری منتقل می شوند) برای اطمینان از اینکه محصول در طی فرآیند تحت گرمایش زیاد قرار نگرفته است و برای مصرف بی خطر است.

HMF نه تنها در عسل وجود دارد. تقریباً در مواد غذایی روزانه و حاوی شکر ، از غلات صبحانه ، نان ها ، لبنیات و آب میوه ها گرفته تا مشروبات الکلی با غلظت های مختلف ، در همه جا فراگیر است [ 17 ، 37 ، 114 ، 137 ، 155 ، 170 ]. بنابراین ، HMF یکی از شاخص های اصلی کیفیت پروتئین های مختلف آب پنیر تجاری ، ملاس و بسیاری از محصولات دیگر در نظر گرفته می شود [ 40 ]. در بیشتر مطالعات قبلی گزارش شده است که HMF تأثیرات منفی بر سلامت انسان مانند سمیت سلولی در برابر غشاهای مخاطی ، پوست و دستگاه تنفسی فوقانی دارد. جهش زایی انحراف کروموزومی ؛ و سرطان زایی نسبت به انسان و حیوانات [59 ، 94 ، 107 ]. با این حال ، در مطالعات گسترده اخیر ، اثبات شده است که HMF دارای طیف وسیعی از اثرات مثبت مانند آنتی اکسیدانی [ 193 ] ، ضد آلرژی [ 187 ] ، ضد التهاب [ 86 ] ، ضد هیپوکسیک [ 96 ] ، ضد گند زدن [ 1 ] ، اثرات ضد پرفشاری خون ( 97 )

گزارش شده است که انسان ممکن است روزانه بین 30 تا 150 میلی گرم HMF از طریق محصولات غذایی مختلف مصرف کند. با این حال ، سطح ایمن مصرف HMF به خوبی روشن نشده است. دلیل این امر این است که متابولیسم ، دگرگونی و دفع HMF و بنابراین میزان ترخیص از بدن به عملکرد اعضای بدن یک فرد بستگی دارد [ 176] ، که مورد توجه قرار نگرفته اند. هدف از این بررسی توصیف اثرات HMF موجود در عسل است ، که اگر به طور گسترده مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد ، می تواند برای گسترش کاربرد عسل با پیامدهای خاص دارویی مورد استفاده قرار گیرد. با برجسته سازی محتوای HMF در عسل ، یک بحث کلی در مورد محتوای HMF در غذاهای دیگر و تشخیص HMF ، تشکیل بهینه ، تخفیف و ریشه کنی مواد غذایی ارائه می شود. برای این منظور ، کلیه مقالات مرتبط با موضوع “عسل و سایر غذاها ، HMF: سمیت و اثرات درمانی آن” ، صرف نظر از زمان انتشار ، شامل شدند. از نظر ما ، این اولین مطالعه ای است که به طور گسترده در مورد HMF در عسل از سراسر جهان گزارش می کند و یک نمای کلی به منظور بررسی تأثیرات آن بر سلامت زنبورعسل و انسان ارائه می دهد.

تشکیل HMF در عسل
HMF یک ترکیب آلی هتروسیکلیک شش کربنی است که شامل هر دو گروه عملکردی آلدئید و الکل (هیدروکسی متیل) است. حلقه این ساختار بر روی بخشهای فوران قرار دارد ، در حالی که دو گروه عملکردی ، یعنی گروههای فرمیل و هیدروکسی متیل ، به ترتیب در موقعیتهای دوم و پنجم به هم پیوند می خورند (شکل 1 ). HMF ماده ای زرد و جامد است که نقطه ذوب کمی دارد اما در آب بسیار محلول است

عوامل موثر بر تشکیل HMF در عسل
علاوه بر تولید مستقیم در هنگام گرم کردن قند حاصل از تخریب هگزوزها در شرایط اسیدی در دمای بالا و / یا در طول واکنش میلارد [ 15 ] ، HMF از الیگو و پلی ساکاریدها تولید می شود که می تواند هگزوزها را هنگام هیدرولیز تولید کند. با این حال ، به نظر می رسد HMF به طور انتخابی تری از کتو هگزوزها مانند فروکتوز تولید می شود [ 141 ]. جالب اینجاست که دو دلیل وجود دارد که بازده بالاتر HMF از فروکتوز (کتوز) نسبت به گلوکز (آلدوز) بدست می آید. اول ، واکنش گلوکز نسبت به فروکتوز کمتر است ، و میزان آنولیزاسیون آن کمتر است [ 92] اعتقاد بر این است که enolization مرحله تعیین کننده میزان تولید HMF است. دوم ، فروکتوز مخلوط تعادلی از فروکتوزها و دی هیدریدها را تشکیل می دهد و بنابراین بیشتر گروههای واکنشی را مسدود می کند و منجر به تشکیل محصولات فرعی خاصی می شود. در مقابل ، گلوکز الیگوساکاریدهای واقعی را تشکیل می دهد که هنوز هم حاوی گروه های کاهنده واکنش هستند و خطر بیشتری برای پلیمریزاسیون متقابل با واسطه های واکنش پذیر ، از جمله HMF ایجاد می کند [ 92 ].

گزارش شده است که عسل حاوی انواع مختلفی از قندها است. در واقع ، یک بررسی اخیر توسط سولایمان و همکاران. [ 163 ] نشان داد كه عسل حاوي تقريباً 39/44 درصد فروكتوز ، 15/28 درصد گلوكز و 19/3 درصد ساكاروز است. آلدئید حلقوی HMF نیز در تخریب قندهای مربوطه در عسل تولید می شود [ 81 ]. حرارت دادن عسل در طی فرآوری ، ویسکوزیته آن را کاهش می دهد ، که می تواند از تبلور یا تخمیر جلوگیری کند [ 161 ]. علاوه بر گرم شدن ، چندین عامل دیگر در شکل گیری HMF در عسل تأثیر می گذارد ، مانند خصوصیات فیزیکی شیمیایی عسل (pH ، مقدار اسید آزاد ، اسیدیته کل ، مقدار لاکتون و مواد معدنی) ، فعالیت آب (a w ) ، استفاده از ظروف فلزی [ 182] ، و تنش حرارتی و فتوشیمیایی [ 164 ].

HMF به راحتی در دمای پایین و در حضور pH کم یا شرایط اسیدی تشکیل می شود [ 93 ] ، در حالی که دمای بالا و مدت زمان ذخیره سازی طولانی غلظت آن را تا حد زیادی افزایش می دهد. با این وجود ، یک مسیر متفاوت در شرایط خشک و پیرولیتیک ارائه می شود که تحت آن HMF از فروکتوز و ساکارز تشکیل می شود. علاوه بر دما و pH ، میزان تشکیل HMF در عسل نیز به میزان رطوبت عسل بستگی دارد [ 62 ، 63 ]. بنابراین ، اقدامات زیادی برای حفظ رطوبت کم در نمونه های عسل انجام می شود ، از جمله اشعه گاما و عملیات حرارتی برای جلوگیری از تشکیل HMF.

میزان تشکیل HMF نیز به فروکتوز بستگی دارد: نسبت گلوکز و نوع قندهای تشکیل شده زیرا گزارش شده است که در pH 4.6 ، واکنش فروکتوز پنج برابر بیشتر از گلوکز است و نسبت فروکتوز بالا: نسبت گلوکز واکنش را تسریع می کند [ 93 ] تورهان [ 175 ] نشان داد که دما و مدت زمان عملیات حرارتی ممکن است هر دو بر تشکیل HMF در نمونه های عسل تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، نشان داده شد که نمونه های عسل گرم کننده جمع آوری شده از آناتولی در ترکیه در دمای 135 درجه سانتیگراد برای 100 ثانیه مقادیر مشابهی از HMF تولید می کنند که با نمونه های گرمایش به دمای 150 درجه سانتیگراد برای 40 ثانیه تولید می شود. طبق [ 150 ] ، بین زمان نگهداری و میزان HMF در عسل رابطه لگاریتمی وجود دارد. در مطالعه خود روی نمونه های عسل مالزی [ 81] ، نشان داد که نمونه های عسل ذخیره شده برای 3-6 ماه دارای مقادیر HMF زیر حد کمیسیون عسل بین المللی (IHC) برای عسل گرمسیری (<80 گرم در کیلوگرم) بودند. با این حال ، نمونه های ذخیره شده برای 12-24 ماه دارای غلظت HMF بالاتر از حد توصیه شده بودند. خلیل و همکاران [ 81 ] همبستگی بین خصوصیات فیزیکوشیمیایی عسل و تشکیل HMF را بررسی کرد و دریافت که بین اسیدهای آزاد و اسیدیته کل یک ارتباط قوی وجود دارد ، در حالی که فقط یک رابطه متوسط ​​بین PH و لاکتون ها وجود دارد. در مطالعه دیگری که روی چهار نمونه عسل (اکالیپتوس ، پرتقال سولا و شاه بلوط) انجام شد ، Fellico و همکارانش. [ 47 ] رابطه بین غلظت HMF و زمان گرم شدن ، اسیدیته و pH را گزارش کرد. رابطه مشابهی در مطالعه دیگری نشان داده شد [ 30] ، که افزایش متناسب تشکیل HMF را با افزایش درجه حرارت به میزان یک درجه ، میزان رطوبت و فعالیت آب گزارش کرده است. علاوه بر این ، گزارش شده است که غلظت یونهای فلزی مانند منگنز ، روی ، منیزیم و آهن (II) موجود در عسل نیز تأثیر مثبتی بر تشکیل HMF دارد. HMF در غذاها با متابولیت های ادرار ارتباط دارد به دنبال تجویز خوراکی یا داخل وریدی ، HMF عمدتا به سه متابولیت اصلی متابولیزه می شود: اسید 5-هیدروکسی متیل فوروئیک (HMFA) ، اسید 2،5-فوراندی کربوکسیلیک (FDCA) و 5- (هیدروکسی متیل) -2-فوروئیل گلیسین (HMFG) ، با احتمال تشکیل چهارمین محصول متابولیکی با نام 5-سولفوکسی متیل فورفورال (SMF) [ 67 ]. با این حال ، مطالعات طراحی شده برای بررسی توزیع رادیو برچسب زده شده [U- 14 C] -HMF و متابولیت های آن توسط autoradiography کل بدن نشان داده است که نه HMF و نه متابولیت های آن جمع نشده است. تخمین زده می شود که 80-100٪ از مقدار کل رادیواکتیویته در 24 ساعت اول پس از تجویز آن آزاد شود [ 55 ، 61] HMF ابتدا به کربوکسیلیک اسید اکسید می شود و با گلیسین مخلوط می شود و منجر به تشکیل HMFG می شود. غلظت گلیسین آزاد مرحله محدود کننده سرعت در این مسیر است. پس از آن ، HMF تحت اکسیداسیون بیشتری برای تولید FDCA قرار می گیرد. در یک مطالعه in vivo ، [ 61 ] گزارش وجود سه متابولیت در ادرار پس از مصرف خوراکی HMF برچسب خورده (10-500 میلی گرم در کیلوگرم) ، که در آن مقدار نسبی FDCA ، HMFA و HMFG دفع شده 6-2 ، 78 بود به ترتیب 85- و 5-8 درصد (بسته به نوع و دوز آن). در انسان ، HMF به دنبال تجویز خوراکی آن کاملاً پاک می شود (با استفاده از آب آلو خشک) [ 130 ]. به همین ترتیب ، در یک مطالعه بالینی دیگر توسط Hardt-Stremayr و همکاران. [ 67 ] ، نشان داده شد که HMF طی 48 ساعت پس از مصرف خوراکی با 240 میلی گرم در روز به طور کامل از طریق ادرار دفع می شود ، در حالی که SMF در ادرار تشخیص داده نشده است ، همانطور که در سایر مطالعات نیز گزارش شده است. HMF در محصولات غذایی مختلف HMF علاوه بر اینکه در عسل یافت می شود ، در میوه های خشک (> 1 گرم در کیلوگرم) ، محصولات حاوی کارامل ، قهوه فوری (تا 6.2 گرم در کیلوگرم) ، آب سیب ، آب مرکبات ، آبجو ، براندی ، شیر ، شیر نیز وجود دارد. غلات صبحانه ، غذاهای پخته شده و محصولات گوجه فرنگی و HMF پس از پخت و پز در منزل از قند و کربوهیدرات آزاد می شود و این نشان دهنده همه گیر بودن HMF در رژیم غذایی است.

ما در زندگی روزمره خود چندین فرآورده غذایی مختلف از جمله کالاهای نانوایی ، شیر ، آب میوه ، غلات ، قهوه ، شکلات ، نوشابه ، سرکه ، شراب ، آجیل و گوشت کبابی را مصرف می کنیم. اکثر این محصولات قبل از مصرف تحت عملیات حرارتی مانند جوشاندن ، پخت ، پخت اکستروژن ، برشته سازی ، پاستوریزاسیون و سایر فرآوری ها قرار می گیرند. این فرایندها نه تنها برای خوراکی تر شدن محصولات بلکه 1) برای حفظ (با کاهش بار میکروبی و یا از بین بردن فعالیت های آنزیمی) و 2) برای ایجاد خواص حسی (رنگ ، عطر و طعم) و بافت مطلوب تر انجام می شود. . با این وجود ، فرآوری گسترده با معرفی ترکیبات نامطلوب ، مضر و غیر مغذی یا کاهش ارزش مغذی ، شکل ظاهری و طعم تازه ، عوارض جانبی ایجاد می کند. در طی پردازش حرارتی و نگهداری ،87 ]

قند
قند یک ساکارید است که از فروکتوز و گلوکز تشکیل شده است. این ماده منحصراً از چغندرقند و نیشکر تولید می شود. اگرچه فرآیندهای استخراج و تصفیه بسیار ساده هستند ، HMF در نتیجه گرما تشکیل می شود. پولوفکووا و سیمکو [ 128] قندهای قهوه ای (n = 25) و سفید (n = 13) را از بازارهای محلی در قلمرو براتیسلاوا ، پایتخت جمهوری اسلواکی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. با تهیه نمونه های قند ، سطح HMF توسط کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا همراه با ردیاب آرایه دیود (HPLC-DAD) در 284 نانومتر تعیین شد. با کمال تعجب ، شکر سفید فاقد HMF بود ، اما مشخص شد که شکر قهوه ای حاوی HMF (0.17-6.45 میلی گرم / کیلوگرم) است. وجود HMF در شکر قهوه ای ممکن است به دلیل افزودن گیاه خراطین به آماده سازی حفظ شده در 50 درجه سانتیگراد برای حفظ نقدینگی آن باشد. به طور مشابه ، با استفاده از HPLC ، Risner و همکاران [ 139 ] به ترتیب دامنه های مشابه غلظت HMF (11/9–16،4 و 3/23–23/3 میلی گرم بر کیلوگرم) برای قندهای روشن و قهوه ای تیره پیدا کرد.

ه کرد. به گفته هانتر [ 72] ، از این ابزار سیستماتیک متنوع و م canثر می توان برای تعیین سطوح بهینه عوامل موثر برای پارامترهای مورد نظر استفاده کرد. برای تعیین مدلهای مختلف تأثیرگذار برای رسیدن به غلظت مطلوب HMF در غذا ، می توان از عبارت ریاضی مشتق شده از این روش استفاده کرد.

خطر توسط HMF برای زنبورهای عسل مطرح شد
بهره وری از زنبورداری بستگی زیادی به سلامت ، بقا و کیفیت زنبورهای عسل دارد. بنابراین ، بهبود کیفیت سلامتی غذای زنبور عسل یک اولویت مهم است. به طور معمول ، منابع کربوهیدرات برای زنبورهای عسل شهد و عسل عسل جمع آوری شده از گیاهان است که توسط گیاهان خوراکی پردازش می شود. با این حال ، در مورد تولید عسل تجاری ، بدنبال جمع آوری محصول پاییزه از کندوها ، مواد غذایی و مواد مغذی زنبورهای پرورشی تخلیه می شوند. علاوه بر این ، منابع طبیعی زنبورهای عسل در زمستان کاهش می یابد. بنابراین ، نگهدارندگان زنبورعسل باید از منابع جایگزین برای جبران نیاز به کربوهیدرات زنبورهای عسل استفاده کنند ، مانند ساکارز ، شربت ذرت با فروکتوز بالا (HFCS) ، انواع قندهای میوه و قندهای معکوس [ 117] در این میان ، در مقایسه با ساکارز ، HFCS به دلیل ذخیره سازی عملی ، تسهیلات حمل و نقل و نقدینگی در مقایسه با روش تبلور ، یک منبع پویا محسوب می شود. HFCS با استفاده از آنزیم هایی مانند آلفا آمیلاز ، آمیلو گلوکوزیداز و اینورتاز از نشاسته ذرت به صورت تجاری تولید می شود [ 26 ، 29 ] ، در حالی که ساکارز فقط با هیدرولیز اسید تولید می شود [ 18 ]. صرف نظر از این ، این منابع ایمن نیستند زیرا HMF و محصولات دخترانه آن (اسیدهای فرمیک و لوولینیک) تشکیل می شوند ، بنابراین تهدیدی بالقوه برای زنبورهای عسل محسوب می شود (شکل 3 ). چغندر قند، که آن هم به زنبور عسل خوراک استفاده می شود، گزارش شده است شامل بیش از 475 میلی گرم / کیلوگرم HMF، بسته به پردازش و ذخیره سازی شرایط [ 177] در مطالعه دیگری ، از یک محلول قند حاوی 30-150 میلی گرم در کیلوگرم HMF برای تغذیه زنبورهای عسل استفاده شد و مشخص شد که باعث ایجاد 15-58 / 7٪ از مرگ زنبورهای قفس شده در طی 20 روز می شود [ 78 ]. کراینر و همکاران [ 88 ] گزارش داد که مقادیر LD50 HMF برای لاروهای زنبور تغذیه شده برای بیش از 6 روز به ترتیب 4280 و 2424 میلی گرم در کیلوگرم در روزهای 7 و 22 بود. جالب است بدانید که لاروهای 7 روزه که پس از 6 روز تغذیه با HMF تغذیه می شوند ، حساسیت بیشتری نسبت به زنبورهای بالغ دارند ، اما زنبورهای بالغ در حال ظهور در روز 22 حساسیت کمتری دارند. علاوه بر این ، نویسندگان نتیجه گرفتند که HMF به عنوان یک مکمل در غذا استفاده می شود ، تناسب کلنی را به خطر می اندازد اما ممکن است تلفات زیادی از بچه ها ایجاد نکند. این فرضیه مطرح شده است که HMF باعث می شود که زنبورهای علامت اسهال خونی و زخم هایی در دستگاه گوارش روده مشاهده کنند [18 ] ، منجر به مرگ آنها شد.

شکل 3
شکل 3
اثرات HMF بر زنبور عسل و سلامت انسان
5-Hydroxymethylfurfural_HMF_levels_in_honey_and_ot

تصویر در اندازه کامل
اثرات HMF بر سلامت انسان
HMF و سایر ترکیبات تولید کننده هم اثرات مخرب و هم اثرات مثبتی بر سلامت انسان دارند (شکل 3 ).

اثرات سوverse بر سلامت انسان
HMF و مشتقات آن تأیید شده است که اثرات ژنی سمی ، جهش زا ، سرطان زا ، آسیب رساندن به DNA ، ارگانوتوکسیک و آنزیم را مهار می کند.

HMF به عنوان یک جهش زای غیرمستقیم
فلورین و همکاران [ 51 ] فعالیت جهش زایی برخی ترکیبات ، از جمله HMF ، نسبت به چهار سویه جهش یافته سالمونلا تیفی موریوم را بررسی کرد . عصاره های کبدی از موشهای صحرایی ناشی از متیل کلانترن برای فعال سازی متابولیکی ترکیبات مورد بررسی استفاده شد و تایید شد که HMF جهش زا نیست. در مقابل ، لی و همکاران [ 94 ] نشان داد که HMF جهش زایی غیرمستقیم است زیرا به یک متابولیت فعال ، استر اسید سولفوریک 5-سولفو-اکسی متیل فورفورال (SMF) ، با جهش زایی نسبت به S. typhimurium تبدیل می شود.TA104. HMF از طریق سولفوترانسفرازها (SULT) موجود در عصاره های کبد موش غنی شده با اهدا کننده گروه سولفو 3′-phosphoadenosine-5′-phosphosulfate (PAPS) به صورت آنزیمی به SMF فعال می شود. این یافته توسط مطالعه دیگری که HMF ، 2،5-bishydroxymethylfuran (متابولیت HMF) ، الکل فورفوریل (FFA) و 5-متیل-FFA جهش زایی نسبت به S. typhimurium TA100 را نشان می دهد SULT1C2 انسان نشان می دهد ، اما نه نسبت به سویه های والدین ، ​​پشتیبانی می کند. [ 60 ]

مطالعه دیگر با استفاده از موشهای FVB / N (FVB) بیان کننده hSULT1A1 / 1A2 نشان داد که HMF دارای اثر ژنوتوکسیک است. موش ها به صورت خوراکی با دوزهای 900 یا 1300 میلی گرم بر کیلوگرم آسیب DNA قابل توجهی از سلول های کلیوی خود نشان دادند ، همانطور که توسط روش الکتروفورز ژل تک سلولی قلیایی تشخیص داده شد. یکی دیگر از مشتقات فوران ، 2،5 دی متیل فوران (DMF) ، نیز باعث آسیب DNA در کلیه و روده بزرگ می شود [ 69 ]. در یک آزمایش میکرو هسته هسته اریتروپویتیک ، سلولهای مغز استخوان موش در معرض DMF با غلظت 0.1 میلی متر برای 1 ساعت قرار گرفتند. این مطالعه نشان داد که DMF سمیت ژنی را نسبت به سلولهای خونساز نشان می دهد [ 53 ].

در مطالعه دیگری که روی پنج رده سلولی با سطوح مختلف فعالیت SULT1A1 انجام شده است (موش L5178Y ، بدون فعالیت ؛ همستر چینی: V79-Hp-PST ، فعالیت زیاد ؛ V79 ، فعالیت ناچیز ؛ انسان: HEK293 ، فعالیت بالاتر و Caco-2 ، انجام شده است) فعالیت کم) ، HMF وقتی در غلظت 100 میلی مولار به مدت 3 ساعت در معرض آسیب قرار می گیرد [ 42 ]. با این حال ، همچنین مشخص شد که HMF بدون توجه به فعالیت SULT1A1 رده های سلولی ، اثرات مخرب DNA را ایجاد می کند. علاوه بر این ، 5-HMF مشخص شد که باعث انحراف کروموزومی در یک رده سلول مشتق شده از همستر چینی V79 می شود که بیانگر سولفوترانسفراز انسانی SULT1A1 و CYP2E1 است. در حقیقت ، 5-HMF یک القا کننده قوی برای تبادل خواهر کروماتید با غلظت 19.8-3808.0 میکرومولار در سلولهای در معرض 32 ساعت است [ 59 ]. نیشی و همکاران [118 ] تایید کرد که 5-HMF باعث انحراف کروموزومی سلولهای V79 در 15.8 میلی متر می شود. Pastoriza و همکاران در هر دو مطالعه پیش بالینی و بالینی خود. [ 125 ] نشان داد كه HMF خوراكی تجویز شده پس از جذب از طریق دستگاه گوارش به SMF واكنش پذیر تبدیل می شود. SMF یک ترکیب اضافی DNA-SMF در کلیه ، لکوسیت ها و سلول های کبدی موش ها و همچنین در لکوسیت های جمعیت های قبل از بلوغ تشکیل می دهد. علاوه بر این ، SMF به دلیل جذب مجدد کلیه به درستی از طریق ادرار دفع نمی شود ، بنابراین اجازه می دهد SMF در پلاسما تجمع یابد و این امر باعث می شود تا بتواند با پروتئین های سلولی و DNA واکنش نشان دهد.

HMF به عنوان یک بازیگر دوگانه در سرطان زایی
HMF و SMF مشتق آن در چندین مطالعه در سطح بالینی تایید شده است که سرطان زا هستند. این ترکیبات باعث تغییر شکل نئوپلاستیک در اندام های مختلف از جمله روده بزرگ و پوست می شوند. سرطان روده بزرگ شامل ایجاد یک مرحله چند مرحله ای است که در آن میکرو آدنوم و کانونهای دخمه نابجا (ACF) نشانگرهای مورفولوژیکی هستند [ 14 ]. HMF به عنوان یک آغازگر و همچنین یک مروج ACF عمل می کند [ 28 ]. یک مطالعه بر روی موشهای نئوپلازی روده ای متعددی که به صورت زیر جلدی با یک دوز HMF (500 میلی گرم در کیلوگرم) یا SMF (25 میلی گرم در کیلوگرم) طی 3 تا 6 روز پس از تولد انجام شد ، انجام شد. بعد از 12 هفته ، تجویز HMF و SMF باعث افزایش تعداد آدنوم روده کوچک و ضایعات دیسپلاستیک تخت (ACF تخت) در روده بزرگ شد [ 168] موش ها یک کپی جهش یافته از ژن مهارکننده تومور ، پلی پولیس کلیوی آدنوماتوز ( APC ) داشتند. جهش در ژن APC منجر به ایجاد آدنوم در روده کوچک و بزرگ می شود ، به طور مشابه سندرم پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی انسان (FAP) [ 127 ، 129 ].

در تحقیقی توسط ژانگ و همکاران [ 192 ] ، 45٪ از موشهای ماده F344 که با HMF در 250 میلی گرم در کیلوگرم دو بار در روز با گاواژ دهانی تجویز می شوند ، در روز 30 30 یک ACF روده بزرگ ایجاد می کنند. HMF هر دو تعداد و اندازه ACF را افزایش می دهد. در مقابل ، یک مطالعه گسترده (با دو مدل موش: FVB / N نوع وحشی و موشهای مهندسی ژنتیکی دارای چندین نسخه از SULT1A1 و SULT1A2 انسان در کروموزوم 9) ، فلوریان و همکاران. [ 50 ] یافته های متضادی را به همراه داشت (به عنوان مثال ، نه HMF و نه متابولیت آن SMF باعث تومورهای ACF و روده بزرگ می شود). HMF همچنین باعث پاپیلومای پوستی می شود. با استفاده موضعی از مشتقات سولفوکسی متیل و کلرومتیل از HMF ، موش ها ایجاد پاپیلوم بر روی پوست آنها شدند.

پیدا شده است که یکی دیگر از مشتقات HMF ، 5-کلرو متی فورفورال ، القا he هپاتوکارسینومای در موشهای صحرایی نر B6C3F1 در سنین بسیار پایین است [ 166 ]. Schoental و همکاران [ 153 ] نشان داد كه موش هاي صحرايي تحت تزريق HMF (200 ميلي گرم در كيلوگرم) ، تومورهاي ليپوماتوز كليه ايجاد مي كنند. برخلاف این مطالعات ، مطالعه ای توسط ژائو و همکاران [ 194 ] با استفاده از رده سلولی A375 نشان داد که HMF می تواند از طریق مسیر انتقال سیگنال واسطه با اکسیژن فعال (ROS) باعث آپوپتوز و توقف G0 / G1 در سلولهای آسیب دیده DNA شود. بنابراین ، نتیجه گرفته می شود که HMF ضد سرطان زایی قوی است.

HMF به عنوان یک عامل ارگانوتوکسیک
HMF در غلظت های بالا دارای اثرات سیتوتوکسیک است ، زیرا این ترکیب باعث تحریک غشاهای مخاطی ، پوستی ، چشم ها و دستگاه تنفسی فوقانی می شود [ 109 ]. SMF به عنوان یک عامل نفروتوکسیک قوی در یک مطالعه in vivo که در آن موشهای نر FVB / N به صورت داخل صفاقی با SMF (250 میلی گرم در کیلوگرم) تجویز شدند ، مشخص شد. پس از 5-11 روز پس از درمان ، موش ها یا مردند و یا بیمار شدند ، احتمالاً به دلیل آسیب کبدی یا آسیب شدیدتر کلیه ، به ویژه در توبول های پروگزیمال. یک مطالعه هیستوپاتولوژیک نشان داد که گچهای گسترده پروتئینی و نکروز در ناحیه آسیب دیده وجود دارد [ 22] ناقل های آنیون آلی نوع 1 و 2 (OAT1 و OAT2) در گونه های مختلف از جمله موش و انسان بسیار محافظت می شوند و معمولاً در غشای بازولال سلولی توبول های پروگزیمال بیان می شوند. حمل و نقل ها در جذب آنیونهای آلی مختلف از جمله SMF از جریان خون به عنوان بسترهای خود واسطه هستند و در سلولهای لوله ای متمرکز می شوند ، که بیشتر روی توبول های پروگزیمال تأثیر می گذارند [ 31 ]. مطالعه دیگری با استفاده از سلولهای كلیوی جنینی انسان (HEK293) كه انتقال دهنده های OAT1 و OAT2 را به طور اساسی بیان می كند ، از این سازوكار پشتیبانی می كند [ 19] گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان درون زا مهم در بدن است. یک مطالعه ازمایشگاهی شامل دو رده سلولی پستانداران ، V79 و Caco-2 ، نشان داد که HMF به ترتیب وابسته به غلظت در 50 میلی مولار و 120 میلی متر ، سطح گلوتاتیون سلولی را کاهش می دهد [ 79 ].

HMF به عنوان یک بازدارنده آنزیم
ژنوم انسان 16 DNA پلی مراز وابسته به DNA را رمزگذاری می کند. در این میان ، سه نفر در تکثیر DNA هسته ای نقش دارند ، در حالی که بقیه در سیستم تعمیرات نقش دارند [ 24 ، 52 ]. γ پلیمراز انسانی یک آنزیم چند منظوره با فعالیتهای DNA پلیمراز ، ترانسفراز ترمینال ، 5′-deoxyribose فسفات (dRP) لیاز و پلی نوکلئوتید سنتتاز است. ساختار اولیه پلیمراز شامل یک سیگنال محلی سازی هسته ای ، یک حوزه انتهایی کربوکسی BRCA1 ، یک منطقه غنی از پرولین ، یک منطقه مانند β β و یک منطقه pol X است [ 27 ، 135 ، 136] DNA pol γ یک همسانی توالی با ترانسفراز دی اکسینوکلئوتیدیل ترمینال (TdT) دارد که افزودن دیوکسی ریبونوکلئوتید به انتهای 3 ‘dsDNA یا ssDNA را به روشی مستقل از الگو کاتالیز می کند [ 124 ، 143 ]. HMF به طور رقابتی DNA pol γ و TdT را با توجه به بستر دی اکسینوکلئوتید و آغازگر الگو DNA با 50٪ حداقل غلظت مهاری (IC 50 ) مقادیر 26.1 و 5.5 میکرومولار ، به ترتیب مهار می کند [ 105 ].

اثرات مثبت HMF بر سلامت انسان
HMF به عنوان یک آنتی اکسیدان
ROS به عنوان محصولات جانبی سمی متابولیسم هوازی بدن تولید می شود. گونه ها ماکرومولکول های سلولی مانند پروتئین ها ، لیپیدهای غشایی و DNA را اکسید می کنند و باعث آسیب سلولی می شوند. عواقب آن از استرس گرفته تا نقص متابولیکی ، بیماری های تخریب کننده عصبی یا حتی تحولات نئوپلاستیک است [ 159 ]. در تحقیقی توسط ژائو و همکاران [ 193] ، HMF ظرفیت مهار رادیکال های آزاد وابسته به دوز (0.8-6.4 میلی متر) را نشان داد. HMF همچنین دارای اثرات محافظتی قابل توجهی در گلبول های قرمز در برابر آسیب ناشی از ROS است. برای بررسی اثر محافظتی و استرس اکسیداتیو ناشی از دی هیدروکلراید 2،2-آزوبیس (2-آمیدینوپروپان) (AAPH) ، سطح ROS و مالون دی آلدئید (MDA: تعیین کننده غیرمستقیم پراکسیداسیون لیپید) ، فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان گلوتاتیون پراکسیداز (GPx) ، سوپراکسید دیسموتاز (SOD) و کاتالاز (CAT) در گلبول های قرمز قبل از درمان با HMF تعیین شد. مشخص شد که محتوای ROS و MDA در سلولهای تحت درمان با HMF کاهش می یابد ، در حالی که فعالیت این آنزیم ها نسبت به سلولهای کنترل منفی افزایش یافته است [ 193] فعالیت مهار ROS HMF توسط ساختار آن ، که دارای گروههای واکنشی عملکردی مانند اکسیژن آلدهید ، پیوندهای دوتایی و اکسیژن دیگر در حلقه فوران آن است ، منتقل می شود. این ویژگی ها می توانند الکترون ها را به راحتی جذب کرده و ROS را خاموش کنند [ 176 ].

HMF همچنین دارای یک اثر محافظتی در سطح مورفولوژیکی و بیوشیمیایی بر سلولهای کبدی آسیب دیده از استرس اکسیداتیو ناشی از پراکسید هیدروژن (H 2 O 2 ) است ، که تحت آن سلولها دچار تغییرات مورفولوژیکی مانند چین و چروک ، تراکم کروماتین و تقسیم هسته ها می شوند – از ویژگی های بارز آپوپتوز و سلولهای نکروزه با این حال، در یک H 2 O 2- تاکید خط انسان سلول های کبدی (L02)، سلولهای درمان شده با HMF (0.79 میکرومولار) می تواند مورفولوژی خود را بهتر از سلول های غیر درمان می تواند حفظ کند. HMF همچنین سطح کاسپازهای 3 و 9 (جلاد آپوپتوز) را در این سلولها کاهش می دهد [ 178 ]. دینگ و همکاران [ 39] مکانیسم بیوشیمیایی محافظ اساسی را فرض کرد ، که ممکن است به دلیل مهار آپوپتوز با تسریع در انتقال سلولها در فاز S به فاز G2 یا M و همچنین کاهش سطح اکسید نیتریک و کاسپاز 3 باشد.

HMF در برابر آسیب هیپوکسیک
برای زنده ماندن سلول اکسیژن لازم است. کمبود اکسیژن (شرایط کم اکسیژن) اثرات مخرب و حتی تغییر دهنده زندگی بی شماری بر سلامتی دارد. هیپوکسی ممکن است توسط بسیاری از عوامل ، از جمله ارتفاع و شرایط مربوط به خود مانند ایسکمی ، تصلب شرایین و سرطان ایجاد شود [ 126 ]. چندین مکانیسم سلولی فعال شده و می توانند شرایط کمبود اکسیژن را بهبود ببخشند ، در این میان اعتقاد بر این است که غیر فعال سازی فاکتور رونویسی و عوامل القاox با کمبود اکسیژن (HIF) با استفاده از کیناز با تنظیم سیگنال خارج سلول (ERK) در آن شرکت می کنند [ 151 ]. پتانسیل غشای میتوکندری نیز کاهش یافته و بر سلولهای هیپوکسیک تأثیر منفی می گذارد [ 75 ]. لی و همکاران در مطالعه in vitro خود در مورد رده سلولی ECV304 (سلول اندوتلیال ورید بند ناف انسان). [ 96] نشان داد که سلولهای قبل از قرار گرفتن در معرض شرایط کمبود اکسیژن (3/0 درصد اکسیژن به مدت 24 ساعت) با HMF (200 میکروگرم در میلی لیتر به مدت 1 ساعت) تحت درمان قرار گرفتند و پتانسیل غشای میتوکندری را افزایش داده و سطح ERK فسفریله را کاهش دادند. تعداد سلولهای آپوپتوز و نکروز نیز به طور قابل توجهی کاهش یافت. در مطالعه بیشتر خود با استفاده از مدل موش های کانمینگ ، نویسندگان نشان دادند که قرار گرفتن در معرض HMF (100 میکروگرم در میلی لیتر ، 1 ساعت) میزان نفوذ پذیری ناشی از هیپوکسی هیپوباریک در سد خونی-مغزی (BBB) ​​را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. پیش از قرار گرفتن در معرض همچنین میزان آسیب عصبی را در ناحیه CA1 هیپوکامپ کاهش می دهد. بنابراین ، از آنجا که HMF باعث زنده ماندن در شرایط هیپوکسیک هیپوباریک می شود ، ممکن است یک عامل درمانی قوی در برابر بیماری حاد کوه (AMS) ، ادم مغزی با ارتفاع زیاد (HACE) و ادم ریوی با ارتفاع زیاد (HAPE) باشد [95 ]

HMF به عنوان ضد حساسیت
بازوفیل ها و ماست سل ها در پاتوژنز و تظاهرات واکنش های آلرژیک مانند آسم ، درماتیت آتوپیک و رینیت آلرژیک شرکت می کنند. سلولهای RBL-2H3 سلولهای ماست سل هستند که در لایه مخاطی قرار دارند. این سلول ها گیرنده ایمونوگلوبولین Fc epsilon نوع I (FcεRI) را در سطح خود بیان می کنند. اتصال عرضی IgE با آنتی ژن های پروتئینی خاص و اتصال IgE پیوندی به FcεRI باعث آبشارهای انتقال سیگنال درون سلولی می شود. این حوادث منجر به هجوم Ca2+ و آزاد شدن واسطه ها با دانه زنی سازی ، فسفوریلاسیون MAPK ، تنظیم بیش از حد بیان ژن سیتوکین و افزایش تولید ROS می شود [ 23 ، 83 ، 84 ، 154 ]. یامادا و همکاران [ 187] نشان داد که HMF در مراحل مختلف برای جلوگیری از دگرانولاسیون در دوزهای 0 / 01-0 / 30 میکروگرم در میلی لیتر عمل می کند. علاوه بر این ، HMF در اتصال متقابل آنتی ژن و آنتی بادی و اتصال گیرنده آنتی بادی تداخل می کند. HMF همچنین از هجوم کلسیم ( Ca2+ ) به سلولهای RBL-2H3 تحریک شده از آلبومین سرم گاو حساس به IgE جلوگیری می کند. نیکوتین آمید آدنین دینوکلئوتید فسفات (NADPH) اکسیداز نقش اصلی را در تولید ROS در سلولهای RBL-2H3 با واسطه IgE بازی می کند. H 2 O 2 و NO، دو ROS عمده، شناخته شده به تنظیم دگرانولاسیون و Ca 2+ ، سیگنال را در ماست سلها [ 83 ، 84 ، 186 ]. ارتباط معکوس و معناداری بین ترشح هیستامین و Ca2+ وجود دارداز فروشگاه های داخل سلول و فعالیت های مهار آنیون سوپراکسید یا DPPH. اثر ضد حساسیت HMF بر روی سلول ها به دلیل مسدود شدن آزاد شدن هیستامین و سیگنالینگ Ca2+ از طریق فعالیت مهار رادیکال های آزاد این ترکیب است [ 98 ، 167 ].

در مطالعه دیگری که با استفاده از موشهای BALB / c ایمن سازی شده با اووالبومین (OVA) انجام شد ، HMF سطح IgE کل و IgE اختصاصی OVA را کاهش داد. این مطالعه همچنین نشان داد که موشهای ایمن شده تحت درمان با HMF نسبت به موشهای تحت درمان ، سطح کمتری از IFNγ (گام اینترفرون) و IL-4 (اینترلوکین 4) را به نمایش می گذارند. بنابراین ، HMF ممکن است یک ترکیب ضد حساسیت قوی باشد [ 7 ].

استفاده از HMF برای سایر بیماری های پاتولوژیک
اسید اوریک محصول نهایی کاتابولیسم پورین است. دو مرحله پایانی مسیر کاتابولیک پورین توسط آنزیمی حیاتی ، اکسیداز گزانتین (XO) کاتالیز می شود. اسید اوریک عمدتا از طریق ادرار دفع می شود. مقادیر بالای اسید اوریک در خون منجر به ایجاد هایپراوریسمی می شود [ 123 ] ، که علت اصلی نقرس است. علاوه بر این ، بسیاری از بیماری های پاتولوژیک دیگر با پرکاری خون همراه هستند ، از جمله سندرم متابولیک ، نارسایی قلبی ، اختلال ریوی و دیابت نوع 2 [ 68 ]. افزایش فعالیت XO باعث کاهش ضریب ضد التهابی فاکتور رونویسی پراکسی زوم فعال کننده گیرنده γ (PPARγ) شده و عملکرد التهابی را تسریع می کند [ 57] XO همچنین یک تولید کننده درون زا سوپراکسید ، یک فعال کننده قوی فاکتور هسته ای کاپا B (NFκB) است [ 99 ]. NFκB به عنوان یک فاکتور رونویسی عمل می کند و بیان نیتریک اکسید سنتاز 2 (NOS2) و اینترلوکین 8 (IL-8) را تنظیم می کند. HMF با کاهش تنظیم NFκB [ 86 ] یک اثر ضد التهابی اعمال می کند و فعالیت XO را مهار می کند [ 97 ].

HMF به عنوان یک عامل ضد مریض
هموگلوبینوپاتی ها مانند بیماری سلول داسی شکل تهدید کننده زندگی هستند. مکانیسم اساسی ، پلیمریزاسیون هموگلوبین غیرطبیعی (هموگلوبین داسی شکل ، HbS) در شرایط کمبود اکسیژن است. پاتوفیزیولوژی توسط تغییر شکل سلول های قرمز خون، از دست دادن انعطاف پذیری و انسداد مویرگ خونی کوچک آشکار و منجر به بروز عوارض [ 65 ، 100 ، 165 ]. اگرچه عوامل ضد مریض زیادی وجود دارد ، اما این عوامل عاری از عوارض جانبی نیستند. بسیاری از عوامل نیز در حداقل دوزها قابلیت دسترسی زیستی را نشان می دهند و به پروتئین های غیر هدف واکنش نشان می دهند. علاوه بر این ، HMF می تواند به عنوان یک ماده ضد دود موثر عمل کند. عبدالمالک و همکاران [ 1] نشان داد كه HMF به صورت خوراكي با غلظت كم در موش داس تراريخته (Tg) از دستگاه گوارش به جريان خون جذب مي شود. پس از آن ، HMF می تواند به گلبول های قرمز نفوذ کرده و یک ترکیب اضافی پایه شیف با نیتروژن αV11 ترمینال HbS به صورت متقارن پایدار تشکیل دهد. به دنبال تشکیل چنین ترکیب اضافی ، HMF به صورت آستروستیکی منحنی تعادل اکسیژن را به سمت چپ تغییر می دهد و از دپینگ گلبول های قرمز جلوگیری می کند. در حقیقت ، نویسندگان همچنین گزارش کردند که موش داسی شکل Tg که تحت HMF تحت درمان قرار گرفته است ، در شرایط کمبود اکسیژن مدت بیشتری نسبت به موش درمان نشده زنده مانده است ، که این نشان دهنده پتانسیل HMF به عنوان یک ماده ضد داس است.

مصرف روزانه قابل تحمل (TDI) HMF
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که سلولهای مختلف به سمیت سلولی ناشی از 5-HM متفاوت پاسخ می دهند. حساسیت سلول ها به HMF به وجود و میزان بیان گیرنده ها [ 119 ] ، متابولیسم [ 157 ] ، ساختار [ 149 ] و فعالیت آنزیمی HMF بستگی دارد [ 158 ]. در سطح پیش بالینی ، هیچ اثر سمی در دوزهای روزانه از 80 تا 100 میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن مشاهده نشده است [ 2 ]. زایتزف و همکاران [ 190 ] با استفاده از حاشیه ایمنی 40 برابر TDI را برای HMF به میزان 132 میلی گرم در روز ایجاد كرد. سازمان امنیت غذایی اروپا (EFSA) [ 43] آستانه نگرانی 0.54 میلی گرم در روز برای مصرف مشتقات فوران استفاده شده به عنوان مواد طعم دهنده در اروپا ایجاد کرد. با این حال ، پاستوریزا و همکاران ، در مطالعه خود با حضور 268 کودک مدرسه ای اسپانیایی. [ 125 ] دریافت که اگرچه میزان مصرف روزانه HMF در دانشجویان ، که به خوبی در طول روز توزیع می شود ، 10-70 میلی گرم بود ، اما از نظر آماری سطح قابل توجهی از SMF ، یک متابولیت سمی قوی HMF ، در پلاسما مشاهده شد. علاوه بر این ، بیشتر آزمایشات مربوط به اثرات سلامتی HMF در شرایط آزمایشگاهی ، آزمایشگاهی و در سطح حیوانات تجربی انجام شده است. بنابراین ، بر اساس داده های موجود تا به امروز ، تشخیص TDI امکان پذیر نیست. علاوه بر این ، تحقیقات بیشتر ، به ویژه در سطح بالینی ، زمینه سازی برای توصیه TDI برای HMF قابل تأمل و قدردانی است.

استراتژی های کاه

دیدگاه ها بسته شده است