روش های کنترل Varroa Mites: رویکرد تلفیقی مدیریت آفات/ ترجمه محسن کریمی

روش های کنترل Varroa Mites: رویکرد تلفیقی مدیریت آفات/ ترجمه محسن کریمی

روش مدیریتی یکپارچه برای کنترول کنه واروا در زنبور عسل

گزینه های زیادی برای کنترل جمعیت کنه های واروما در کلنی های زنبور عسل وجود دارد. هر گزینه دارای مزایا و معایبی است ، اما درک پیامدهای هر یک از گزینه ها ، بخش مهمی در تصمیم گیری است. در یک رویکرد IPM ، زنبورداران باید قبل از استفاده از مواد شیمیایی نرم یا سخت به شدت به روشهای مکانیکی و فرهنگی برای کنترل کنه اعتماد کنند. نظارت و چرخش کنه ها بر روی کنه ها برای مدیریت موثر و کاهش مقاومت در برابر مواد شیمیایی در این آفات حیاتی است. درک و در نظر گرفتن همه گزینه ها قبل از تصمیم گیری در مورد چگونگی ادامه کار ، به بهبود موفقیت و رفاه زنبورهای عسل کمک میکند.

کنه های واروآ (Varroa destructor) امروزه از همه آفات و بیماری های زنبور عسل (Apis mellifera) تأثیرگذارتر هستند.

این کنه های اکتوپارازیتی در سال 1987 وارد آمریکا شدند و پس از پرش از زنبور عسل آسیایی ( Apis cerana ) به زنبور عسل اروپایی در سراسر جهان گسترش یافتند .

کنه های واروآ در سلول های دارای کارگر در حال رشد و سلول های نر تولید مثل می کنند (شکل 2). سلولهای نر بزرگتر هستند و مرحله پس از سقوط طولانی تر است (15 روز برای نرها در مقابل 11 روز برای کارگران) ، که به کنه اجازه می دهد فرزندان بیشتری در هر چرخه تولید کند. کنه های واروآ به دلیل دفع ژله رویال و دوره بسیار کوتاه پس از بسته شدن ملکه ها (7 روز) در سلول های ملکه تولید مثل نمی کنند. هنگامی که بچه های زنبور عسل در کلنی وجود داشته باشند ، اکثر کنه های واروآ در تولید مثل بچه های پوشیده شده در جاهایی هستند که اغلب می توانند از درمان های شیمیایی فرار کنند
چرخه زندگی کنه واروا همراه با زنبور
اعتقاد بر این است که کنه های واروآ از بدن چربی زنبورهای عسل تغذیه می کنند ، که اندامی است که انرژی مورد نیاز را در طول دوره های طولانی غیر علوفه مانند زمستان تأمین می کند. کنه های وارو علاوه بر تضعیف متابولیسم زنبورها ، تعدادی ویروس کشنده را نیز منتقل می کنند. تیترهای ویروسی در زنبورهای عسل با بار مایت وارو ارتباط دارد ، هر دو از بهار به پاییز افزایش می یابند. بنابراین ، کنترل جمعیت کنه ها روشی برای کنترل ویروس ها است. در عملیات زنبورداری ، زمان کنترل کنه حیاتی است. کنترل کنه ها در پاییز عامل اصلی مرتبط با زنده ماندن زمستان گذران در زنبورهای عسل است.

کنترل سطح کنه های واروا در کلنی ها برای تعیین نیاز و نوع درمان مهم است. زنبورداران به طور کلی میزان فراوانی کنه ها (تعداد کنه ها در هر 100 زنبور) را در یک برنامه منظم مانند ماهانه اندازه گیری می کنند تا تعیین کنند که جمعیت کنه ها در زنبورهای بزرگسال کارگر بیش از حد مجاز است. این را می توان از طریق چندین روش انجام داد، از جمله رول قند ، شستشوی الکل یا استفاده از تخته چسبناک. شستشوی الکل دقیق ترین روش برای نظارت بر جمعیت کنه ها است ، برای زنبورستان هایی که تعداد زیادی کلنی دارند با نمونه برداری از 20٪ کلنی ها اطلاعات کافی در مورد جمعیت کنه ها فراهم می شود. آستانه های اقتصادی یا عملیاتی متفاوت هستند اما با هدف حفظ سطح کنه ها در زیر یا اطراف مقدار متوسط ​​2 کنه در هر 100 زنبور وجود دارد. این تعداد بسیار کمی است که می توان آن را با استفاده از تعدادی روش که از فرهنگی به شیمیایی متفاوت است ، حفظ کرد (شکل 3). زنبورداران می توانند از رویکرد مدیریت آفات (IPM) یکپارچه استفاده کنندکه در آن آنها از چندین تکنیک مختلف کنترل کنه در طول سال به صورت ترکیبی یا چرخشی استفاده می کنند. ترکیبی از پروتکل های درمانی مختلف موثر است و احتمال ایجاد مقاومت در برابر مواد شیمیایی را کاهش می دهد ، همانطور که فقط در صورت استفاده مکرر از یک روش درمانی اتفاق می افتد.
کنترول کنه واروا با روش مدیریتی سه گانه شیمیایی مکانیکی فرهنگی
رویکردهای فرهنگی
رویکردهای فرهنگی با هدف کاهش تولید مثل آفت انجام می شود. برای کنترل و پیشگیری از کنه واروآ ، کنترل های فرهنگی شامل خرید نژاد زنبور عسل مقاوم در برابر کنه ، تهیه شانه سلول کوچک وایجاد مرحله استراحت ملکه است.

نژاد مقاوم در برابر کنه
استفاده از زنبورهای مقاوم در برابر کنه می تواند وابستگی به مواد شیمیایی را برای کنترل کنه وارو محدود کند. به همین منظور ، ذخایر مختلف زنبور عسل با صفات مقاوم در برابر کنه تولید شده است. در واردات بر زنبورهای عسلی اروپایی که مدت طولانی با کنه های وارو تماس داشته اند تأکید شده است.

زنبورهای روسی از تولید مثل کنه جلوگیری می کنند. به دلیل توانایی سرکوب تولید مثل کنه ، تعداد جمعیت کنه های وارو آهسته تر از زنبورهای دیگر روسیه است. زنبورهای روسی درصد کمتری از آلودگی بچه های کوچک و سلول های آلوده به ضرب کمتر دارند و زنبورهای عسل تلقیح شده با ویروس بال تغییر شکل یافته از کنه ، به طور قابل توجهی تکثیر ویروسی کمتری از خود نشان می دهند.
زنبورهای حساس به بهداشت Varroa (VSH) می توانند شفیره های آلوده به کنه را شناسایی و از بین ببرند. زنبورهایی که به سرعت مرغ مرده را از بین می برند بهداشتی هستند و تصور می شود که در برداشتن کنه از کندو نیز بهتر عمل می کنند. سایر صفات مطلوب عبارتند از شناخت توسط زنبورها که کنه ها ، خودشان ، موجود و نامطلوب هستند. این ویژگی با آزمایش تشخیص داده می شود .
گاز دهنده مچ پا / جویدن پا کنه ها را گاز می گیرد و به بدن و / یا پاهای آنها آسیب می رساند. این خصیصه با دقت در مشاهده کنه هایی که از طریق صفحه ای روی تخته چسبنده ریخته شده اند شناسایی می شود و نسبت کنه هایی که توسط زنبورها آسیب دیده اند را تعیین می کند.
شانه سلول کوچک
هنگامی که تجهیزات مدرن کندو در اوایل دهه 1950 اختراع شد ، صنعت زنبورداری را در مسیر مدرن سازی و صنعتی سازی آغاز کرد. بخشی از این فرآیند شامل تولید پایه تجاری با شش ضلعی 5.4 میلی متر و تولید زنبورهای بزرگتر است که می توانند عسل بیشتری تولید کنند. با این حال ، در شرایط وحشی ، زنبورهای عسل تمایل به ساخت شانه از شش ضلعی های کوچکتر دارند که اندازه آنها 4.9 میلی متر است. برخی تحقیقات نشان داده اند که با کاهش اندازه سلول ، تعداد کنه ها کاهش می یابد زیرا یک دوره کوتاه تر پس از درپوش در سلول کوچکتر ، به کنه های واروئی کمتر تولید شده در هر سلول تبدیل می شود. اثربخشی استفاده از شانه سلول کوچک به عنوان روش کنترل کنه واروآ در ادبیات علمی بحث شده است ، اما استفاده از این تجهیزات هیچ ضرری برای زنبورهای عسل ندارد.

برداشتن تخم ها ولاروها
برداشتن جنین در کلنی می تواند به طور قابل توجهی بر تعداد سلول های موجود در جنین برای تولید مثل کنه تأثیر بگذارد. این کار می تواند با حبس کردن یا خارج کردن ملکه از کلنی به مدت تقریبی 3 هفته انجام شود. در طی آن زمان ، همه تخم و لاروهاخارج می شوند ، بنابراین کنه ها از سلول ها خارج می شوند و به زنبورهای بزرگسال منتقل می شوند. این روش به خودی خود یا همراه با یک تیمار شیمیایی می تواند بر رشد جمعیت کنه وارو تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، زنبورهای بالغ رفتارهای نظافت را در غیاب بچه افزایش می دهند که می تواند به کاهش تعداد کنه ها در کلنی کمک کند ، به ویژه در ترکیب با یک صفحه پایین صفحه نمایش شده. اگر زمان استراحت به موقع به موقع انجام شود ، این امکان وجود دارد که استرس ناشی از دوره خاموشی را کاهش دهد در حالی که یک ملکه جوان را برای زمستان گذرانی در اختیار مستعمرات قرار می دهد.

رویکردهای مکانیکی
کنترل جمعیت کنه های وارو از طریق دستکاری در کلنی یا کندو می تواند موثر باشد ، به خصوص اگر چندین (یا همه) روش ها به طور مشترک استفاده شود. کنترل های مکانیکی شامل کندوهای کف باز ، حذف قاب ها و سلول های نربافت و پاشیدن پودر شکر است.

به دام انداختن کنه
حذف لاروهاها وتخم های نر/ از اولویت کنه ها برای تولید مثل لاروهای نر بهره می برد و از آنها به عنوان دام استفاده می کند. کنه های واروآ به دلیل دوره پس از سرباز شدن اجازه می دهد تا کنه ها فقط 1.3-1.4 فرزند در هر تلاش در سلول های کارگر تولید کنند ، اما کنه های واروآ در تولید مثل نرها موفقیت تولید مثل بیشتری دارند. علاوه بر این ، دوره جذابیت نرها 40-50 ساعت است ، در حالی که فقط در 15-30 ساعت در لاروها کارگر وجود ندارد. این مزایای تولیدمثلی بچه های لاروهای نر صورت افزایش 6 برابری در کنه هایی که در زیر سلول های نر یافت می شوند ، بیشتر از سلول های کارگری است. افزودن شانههای نربافت به یک کلنی تولید نر را که به عنوان دام برای کنه ها عمل می کند تشویق می کند. از بین بردن آن شانه قبل از تولد نرها ، مایت های وارو را که در سلول ها تولید مثل می شوند ، به طور موثر از بین می برد. سپس لاروها ی نر را می توان یخ زد و به کلنی برگرداند یا از قاب جدا کرد (شکل 4). این عمل تولید مثل کنه را کاهش می دهد ، که طولانی مدت قبل از رسیدن جمعیت به آستانه طولانی می شود. با این حال ، ممکن است به اندازه کافی موثر نباشد که به عنوان تنها وسیله کنترل کنه های واروایی عمل کند.

حذف قاب های نربافت

حذف شان های نربافت حاوی زنبورهای نر/میتوتند در کنترول کنه کمک کند


رویکردهای شیمیایی
تولید مثل کنه واروآ در تمام بهار و تابستان اغلب منجر به جمعیت زیادی در پاییز می شود. در صورت رسیدن به آستانه اقتصادی ، در صورت استفاده از یک ماده کش کش شیمیایی قبل از تولید زنبورهای زمستانی ، بهترین موفقیت در زمستان گذرانی خواهد داشت. در سیستم IPM ، در صورت امکان از مواد شیمیایی نرم استفاده می شود.

مواد شیمیایی نرم
اسیدهای آلی ، روغنهای اساسی و اسیدهای بتا هاپ به دلیل اینکه به طور طبیعی مشتق شده اند ، مواد شیمیایی نرم محسوب می شوند. این روش های درمانی بدون باقی ماندن باقی مانده های شیمیایی در محصولات کندو ، مانند موم ، مثر هستند. اگر از مواد شیمیایی در کندو استفاده می شود ، توصیه می شود ابتدا مواد شیمیایی نرم قبل از استفاده از مواد شیمیایی سخت استفاده شود. علاوه بر این ، کلنی ها باید تنها پس از انجام اقدامات نظارت ، نیاز به آنها را درمان کنند.

اسید فرمیک. اسید فرمیک به طور طبیعی در زهر زنبورهای عسل دیده می شود و جز a طبیعی عسل است. این ماده شیمیایی معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا در غلظت های بالا ، این اسید آلی به داخل درب های موم نفوذ کرده و م effectivelyثره های تولید مثل را به طور مثر از بین می برد. یک محدودیت این است که استفاده از اسید فرمیک به دما وابسته است و در صورت استفاده در دمای محیط بالاتر از 85F می تواند به کلنی آسیب برساند زیرا این امر می تواند باعث افزایش مرگ و میر بچه ها و احتمال از بین رفتن ملکه شود. هنگامی که زیر 50 F استفاده می شود ، اسید فرمیک منجر به کم اثر شدن می شود.
اسید اگزالیک اسید اگزالیک یک ترکیب طبیعی است که در گیاهان مانند ریواس ، کلم پیچ ، چغندر و اسفناج یافت می شود. به عنوان یک ماده شیمیایی برای کنترل کنه ، از اسید اگزالیک می توان در دو فرمول بخار و دریبل استفاده کرد. اسید اگزالیک به دلیل عدم نفوذ به پوشش ، بیشترین تأثیر را در دوره های بدون جنین دارد و آن را به عنوان یک روش زمستانی یا اوایل بهار ، به عنوان یک ماده مفید در یک برنامه کنترل واریای یکپارچه معرفی می کند. با این حال ، نباید از آن به عنوان یک درمان مستقل استفاده کرد. در صورت استفاده بیش از حد یا در دوزهای بالا ، اسید اگزالیک می تواند با کریستالیزاسیون در روده بزرگ لارو ، افزایش مرگ و میر لارو و کاهش سطح جوجه ، به زنبورهای عسل آسیب برساند. استفاده بیش از حد از این روش درمانی همچنین می تواند باعث کاهش فعالیت و طول عمر کارگران شود.
تیمول روغنهای اساسی ترکیبات طبیعی است که از گیاهان تقطیر می شود. محبوب ترین روغن اساسی برای کنترل کنه وارو تیمول (از گیاه آویشن) است. در حالی که تیمول با تیمول می تواند به طور مثری کنه ها را روی زنبورهای بزرگسال کنترل کند ، اما نمی تواند به داخل سلول ها نفوذ کند ، بنابراین کنه های موجود در سلول های جنین را کنترل نمی کند. اثر تیمول به قدرت کلنی و همچنین شرایط محیط بستگی دارد. در طول درمان ، کارگران با تخلیه سلولهای نزدیک محصول واکنش نشان می دهند ، بنابراین این روش درمانی می تواند باعث کاهش سطح کلی بچه های کلنی در هنگام استفاده در بهار شود. علاوه بر این ، درمان تیمول می تواند رفتار سرقت را القا کرده و پرخاشگری کلنی ها را افزایش دهد. کارآیی درمان تیمول می تواند کم باشد بنابراین باید با سایر روش های درمانی ترکیب شود.
اسیدهای بتا رازک. نمک های پتاسیم اسیدهای بتا رازک از گیاه رازک گرفته شده و برای استفاده در هر زمان از سال ، حتی در جریان عسل ، ایمن است. با این حال ، هنگامی که بچه بچه کمتری وجود دارد ، به عنوان درمان کنه مiteثر است ، زیرا از بین سلولهای سلول عبور نمی کند. استفاده در هنگام پرورش بچه به چندین برنامه کاربردی نیاز دارد. دمای محیط بر درمان هاپگارد تأثیر نمی گذارد. کارایی متفاوت است ، اما به طور کلی به اندازه سایر درمان های شیمیایی نرم نیست.
مواد شیمیایی سخت
کنترل شیمیایی کنه های وارو می تواند با استفاده از انواع قارچ کش حاصل شود. این قارچ کش های مصنوعی به طور کلی موثر هستند و تا 95٪ از جمعیت کنه ها را از بین می برند. از لحاظ تاریخی ، فلووالینات و کومافوس بیشترین کاربرد در مورد کنه ها را داشته اند ، اما کنه ها در برابر این مواد شیمیایی مقاومت کرده و باقی مانده ها باقی مانده و در موم جمع می شوند. در حالی که استفاده از این دو ماده شیمیایی سخت هنوز قانونی است ، ما آنها را توصیه نمی کنیم و در اینجا درباره آنها بحث نخواهیم کرد. باقیمانده میتی کش در موم می تواند به طور مستقیم به زنبورها آسیب برساند و زنبورها را مستعد ابتلا به بیماری nosema کند. علاوه بر این ، این مانده ها را می توان در محصولات زنبور عسل یافت ، که باعث می شود کمتر مورد توجه مصرف کنندگان قرار بگیرند. مواد شیمیایی مصنوعی باید آخرین راه حل برای زنبوردارانی باشد که IPM استفاده می کنند.

آمیتراز مشهورترین سم کش کش مصنوعی آمیتراز است (با عنوان Apivar (R) فروخته می شود). آمیتراز ، در شکل اصلی خود ، به عنوان یک آلاینده عسل یا موم باقی نمی ماند. با این حال ، مشخص شده است که برخی از متابولیت های آمیتراز باقی مانده اند و یک اثر هم افزایی آمیتراز و ویروس ها وجود دارد که با افزایش مرگ و میر زنبورهای عسل ارتباط دارد. علاوه بر این ، مقاومت در برابر آمیتراز مستند شده است ، بنابراین باید اثر آن از نزدیک کنترل شود.

دیدگاه ها بسته شده است